یکی از ابزارهای مهم در نصب کابینت جک است. این ابزار معمولا از جنس فلز یا پلاستیک ساخته می‌شود. درب‌های کابینت آشپزخانه از جمله بخش‌هایی هستند که به طور مداوم و مکرر باز و بسته می‌شوند. سر و صدای باز و بسته شدن درب‌ها یا برخورد ناگهانی درب به باکس کابینت برای افراد آزاردهنده است. نصب جک کابینت در کنار لولا این معضلات را برای همیشه حل می‌کند.

جک کابینت از لنت‌های بزرگ، دستگیره یا اهرم‌های پایدار برای تنظیم کابینت و ارتفاع آن استفاده می‌کند. از یا نوع ابزار معمولا برای کابینت‌های هوایی یا بالایی آشپزخانه استفاده می‌شود.

کارکرد جک کابینت

یکی از مهم‌ترین کارکردها و مزیت‌های جک کابینت آرام‌بند بودن آن است. به این معنی که باعث باز و بسته شدن راحت و آرام درب‌های کابینت می‌شود. این کارکرد به ماندگاری بیشتر و دوام کابینت و اتصالات آن کمک می‌کند. جک‌های کابینت دارای مدل‌های مختلفی هستند. این ابزار کوچک به شکل ساده یا برقی و سیستم لمسی باز و بسته می‌شود. نحوه کارکرد جک کابینت در مدل‌های مختلف متفاوت است. برخی از جک‌ها روی محور و با زاویه و برخی هم روی تاج باز و بسته می‌شوند.

مزیت استفاده از جک در کنار لولا کابینت

همه ما می‌دانیم که وظیفه اصلی باز و بسته کردن درب کابینت به عهده لولا کابینت است. لولا کابینت هم در انواع مدل‌های مختلف و به شکل آرام بند موجود است. اما شاید بخواهید بدانید که چرا از جک هم برای باز و بسته کردن کابینت استفاده می‌کنیم. مزیت استفاده از جک در کنار لولا کابینت در راحتی باز و بسته کردن و ثابت ماندن درب کابینت در هر زاویه یا فاصله‌ای از باکس است. از طرفی برای کابینت‌های بالایی و عریض آشپزخانه که دسترسی به درب آنها و باز و بسته کردن درب دشوار است، جک ابزار کمکی و مناسبی برای حل این مشکل است. این ابزار دارای مقاومت بالایی در برابر ضربه و زنگ‌زدگی است.

تناسب سایز جک و ابعاد درب کابینت

یکی از مشخصه‌های اصلی انواع مختلف جک‌های کابینت آشپزخانه درجه‌بندی و توان قدرتی آنهاست. به این معنی که متناسب با ابعاد و اندازه درب کابینت‌ها از جک‌های با توان متفاوت استفاده می‌شود. واحد اندازه‌گیری توان جک نیوتن است. مثلا هنگام استفاده از جک HK خمیده برای درب‌هایی که وزن آنها تا 3.5 کیلوگرم است از جک P-210W-L استفاده می‌شود ، برای درب‌هایی که وزن آنها تا 4.8 کیاوگرم است جک P-210W-M به کار می‌رود وبرای درب هایی که وزن آنها تا 6 کیلوگرم است جک P-210W-H به کار می رود. رعایت این اندازه‌ها و درجه‌بندی‌های قدرت و توان تحمل جک تاثیر زیادی در استفاده راحت و همچنین حفظ دوام و مرغوبیت کابینت و اتصالات آن دارد.

نکاتی برای انتخاب یا خرید مدل مناسب

اگر می‌خواهید به راحتی درب کابینت‌های خود را باز یا بسته کنید بهتر است به نکات مهم انتخاب یا خرید یک مدل مناسب دقت کنید. همان‌طوری که در مطالب فوق مشاهده کردید، انواع مدل‌های مختلفی از جک کابینت برای استفاده وجود دارد. شما در هنگام انتخاب یک مدل جک باید به نوع کارکرد آن و تناسب مشخصات آن با کابینت‌های آشپزخانه خود دقت کنید. برخی از این نکات عبارتند از:

  • حداکثر و حداقل طول جک
  • اندازه لنت های بالا و پایین
  • پیچ تنظیم جک
  • پشتیبانی مناسب از وزن درب کابینت
  • توجه به طول و عرض و ارتفاع درب کابینت
  • مرغوبیت جنس جک به‌خصوص بازو و پمپ آن

نصب جک کابینت

بعد از انتخاب یک جک مناسب برای درب کابینت آشپزخانه خود باید آن را به درستی نصب کنید. نصب جک را جدی بگیرید زیرا عدم نصب درست آن مشکلات زیادی از جمله عدم کارکرد راحت و همچنین خرابی زودهنگام جک را به همراه دارد. نحوه نصب انواع مختلف جک‌های کابینت متفاوت از یکدیگر است. در اینجا برای نمونه نحوه نصب جک پمپی هیدرولیکی ولکاتو را به طور مختصر بیان می‌کنیم.

نحوه نصب جک پمپی هیدرولیکی ولکاتو

 

بهترین جک کابینت و برند معتبر

اگر به دنبال انتخاب یک جک کابینت مرغوب از یک برند معتبر هستید، اول از همه باید به نوع کابینت خود توجه کنید. جک‌های مختلف با مدل‌های متنوع دارای کارکردهای متفاوتی هستند. انواع جک‌های پمپی یا گازی، ساعتی، کمرشکن و غیره کارکردهای مختلفی دارند. با این وجود، مدل جک پمپی یکی از مرغوب‌ترین و بادوام‌ترین مدل‌هاست. شما می‌توانید این نوع جک را از برندهای شناخته‌شده‌ای مثل انواع جک های گریفین و ولکاتو خریداری کنید.