لولا کابینت:

لولا کابینت را می توان مفصل کابینت دانست، قطعه ای مکانیکی که در را به بدنه کابینت  وصل می کند و باعث حرکت آن می شود. این یراق کابینت به دو دسته ی لولای ساده و لولای گازور تقسیم می شود. لولای ساده فلزی ست و قابلیت خاصی ندارد و در درازمدت متحمل آسیب و زنگ زدگی می شود و معمولا امروزه برای ساخت کابینت ها (مخصوصا کابینت های غیر فلزی) به کار نمی رود.

لولای گازور یک لولا کابینت از استیل است و مهمترین ویژگی آن گذشته از فنری و آرام بند بودن قابلیت رگلاژ و تنظیم است که کار را برای نصاب و استفاده کننده بسیار راحت می کند و حتی مشتری هم بدون حضور تکنسین خود میتواند اقدام به تنظیم آن نماید.

برای نصب لولای گازور نیز نیاز به یک فضای کوچک در قسمت بدنه کابینت است که لولا در داخل آن مینشیند و فضا اضافه اشغال نمیکند. به وسیله ای که این فضا را ایجاد می کند گازور زن می گویند.

لولای گازور بسته به محل استفاده و کاربرد انواع مختلفی دارد:

مثلا لولا گازور آرام بند با کمک یک جک پمپی آرام بند شرایطی را فراهم می کند که با هر سرعتی درب کابینت را رها کنید سرعت را به صورت خودکار تنظیم می کند و در به آرامی بسته می شود. اساسا لولا پمپی نقش بسزایی در انواع یراق کابینت دارد.

پمپ لولای آرام بند:

پمپ یکی از مهمترین قطعات یک لولا میباشد.

وظیفه آن تعدیل قدرت فنر لولا هنگام بسته شدن است (مکانیسم آن شبیه جک پمپی منتها با عملکرد برعکس است یعنی بدون مقاومت بسته میشود و با مقاومت باز میشود).

در پوش پمپ بسیار مهم است که توضیح فنی آن کمی سخت است ولی با نگاه دقیق میتوان از کیفیت آن مطلع شد.

در مدلهای ارزان لولا بجای استفاده از روغن ، از گاز استفاده می شود که بخاطر فرّار بودن آن و عدم استفاده از درپوش مرغوب در اکثر این نوع کارخانه ها بعد از مدت کوتاهی پمپ خراب شده و لولا تبدیل به لولای ساده میشود.

محل قرار گرفتن باید به گونه ای باشد که پمپ کمترین حرکت را داشته باشد.

این مورد تاثیر بسیار زیادی در طول عمر پمپ دارد. تمامی لولاهای ساخت کارخانه های با کیفیت بالا دارای این خاصیت است.

بین پمپ و مفصل اصلی لولا چند قطعه مفصلی شکل دیگه هم قرار دارد، وظیفه این قطعات انتقال صحیح نیرو از پمپ به مفصل اصلی است به گونه ای که هیچ وقت میله پمپ از راستای خطی که باید بالا و پایین شود منحرف نشده و فشاری به در پوش پمپ وارد نشود.

فنر لولا:

فنر یک قطعه بسیار مهم در لولا است .

تمام قدرت لولا هنگام بسته شدن مربوط به این قطعه میباشد  این قطعه دارای متریال خاص و شامل دو مقطع گرد و مربع است که درصورت استفاده از آلیاژ باکیفیت  فنر گرد به خاطر یکنواخت بودن  در انتقال قدرت از مرغوبیت بالاتری برخوردار است.

 وزن لولا:

ضخامت مناسب جهت کاپ و بدنه وپایه باعث بالا رفتن وزن و نهایتا هزینه بیشتر جهت خرید و حمل ونقل وگمرگ خواهد شد.

حداقل وزن یک لولای کلیپسی خوب 95 گرم و حداکثر آن 110 گرم است.

 


قطعا کالاهای مرغوب در بازار زیاد است  که همه در این مقاله نمی گنجند ولی از مارکها و برندهای معروف و درجه یک در بازار ایران می توان به «ولکاتو»(VOLKATO)،«فونیکس»(PHOENIX)،«گریفین»(GRIFFIN)،«ایشیکسان»(ISIKSUN)، اشاره کرد.