جک کابینت از لنت‌های بزرگ، دستگیره یا اهرم‌های پایدار برای تنظیم کابینت و ارتفاع آن استفاده می‌کند. از یا نوع ابزار معمولا برای کابینت‌های هوایی یا بالایی آشپزخانه استفاده می‌شود.

کارکرد جک کابینت

یکی از مهم‌ترین کارکردها و مزیت‌های جک کابینت آرام‌بند بودن آن است. به این معنی که باعث باز و بسته شدن راحت و آرام درب‌های کابینت می‌شود. این کارکرد به ماندگاری بیشتر و دوام کابینت و اتصالات آن کمک می‌کند. جک‌های کابینت دارای مدل‌های مختلفی هستند. این ابزار کوچک به شکل ساده یا برقی و سیستم لمسی باز و بسته می‌شود. نحوه کارکرد جک کابینت در مدل‌های مختلف متفاوت است. برخی از جک‌ها روی محور و با زاویه و برخی هم روی تاج باز و بسته می‌شوند.

مزیت استفاده از جک در کنار لولا کابینت

همه ما می‌دانیم که وظیفه اصلی باز و بسته کردن درب کابینت به عهده لولا کابینت است. لولا کابینت هم در انواع مدل‌های مختلف و به شکل آرام بند موجود است. اما شاید بخواهید بدانید که چرا از جک هم برای باز و بسته کردن کابینت استفاده می‌کنیم. مزیت استفاده از جک در کنار لولا کابینت در راحتی باز و بسته کردن و ثابت ماندن درب کابینت در هر زاویه یا فاصله‌ای از باکس است. از طرفی برای کابینت‌های بالایی و عریض آشپزخانه که دسترسی به درب آنها و باز و بسته کردن درب دشوار است، جک ابزار کمکی و مناسبی برای حل این مشکل است. این ابزار دارای مقاومت بالایی در برابر ضربه و زنگ‌زدگی است.

انواع جک کابینت آشپزخانه

جک کابینت آشپزخانه دارای انواع مدل های مختلفی است. جنس این مدل‌ها، نوع کارکرد، میزان قدرت و شکل ظاهری آنها از هم متفاوت است. هر کدام از مدل‌های مختلف جک برای کابینتی در بخش متفاوتی از آشپزخانه مناسب است. این جک‌ها در انواع مختلف پمپی، ساعتی، لمپ، کمرشکن و جاکفشی وجود دارند. از جمله پرکاربردترین انواع جک کابینت عبارتند از:

 • جک پمپی با قابلیت آهسته باز شدن
 • جک پمپی آرامبند گریفین
 • جک آرامبند مدل hks گریفین
 • جک آرامبند مدل hkxs گریفین
 • جک آرامبند مدل hk خمیده گریفین

در ادامه هر کدام از این مدل‌ها و انواع جک کابینت آشپزخانه را به طور مفصل معرفی می‌کنیم.

 • جک پمپی با قابلیت آهسته باز شدن

یکی از پرکاربردترین جک‌های کابینت آشپزخانه مدل جک گازی یا پمپی است. این مدل از دو قسمت بازو و پمپ ساخته شده است. از جمله مزیت‌های این مدل بازو پمپ قوی آن است. اتصال این جک توسط دو پیچ روی درب کابینت انجام می‌شود و امکان باز شدن درب از پایین به بالا را فراهم می‌کند.

جک آرام بند گریفین

یکی از مدل‌های جک آرام‌بند کابینت جک فانتونی است. این مدل برای درب‌هایی از جنس خاص مثل ام‌دی‌اف امناسب است. این نوع جک هم مثل خیلی دیگر از مدل‌ها برای باز و بسته کردن درب‌های کابینت افقی و عریض و به سمت بالا استفاده می‌شود. این جک با چرخش حول محور بالا عمل می‌کند.

مدل  پمپی با قابلیت آهسته باز شو گریفین

این مدل جک کارکرد بسیار ساده و راحتی دارد و برای درب‌های کوچک و سبک کابینت‌ها بسیار مناسب است. در این مدل جک بالابر درب کابینت هیچ‌گونه لولایی به کار نمی‌رود. زیبایی این مدل هم به همین دلیل و عدم دیده شدن اهرام جک است.

نکاتی برای انتخاب یا خرید مدل مناسب

اگر می‌خواهید به راحتی درب کابینت‌های خود را باز یا بسته کنید بهتر است به نکات مهم انتخاب یا خرید یک مدل مناسب دقت کنید. همان‌طوری که در مطالب فوق مشاهده کردید، انواع مدل‌های مختلفی از جک کابینت برای استفاده وجود دارد. شما در هنگام انتخاب یک مدل جک باید به نوع کارکرد آن و تناسب مشخصات آن با کابینت‌های آشپزخانه خود دقت کنید. برخی از این نکات عبارتند از:

 • حداکثر و حداقل طول جک
 • اندازه لنت های بالا وپایین
 • پیچ تنظیم جک
 • پشتیبانی مناسب از وزن درب کابینت
 • توجه به طول و عرض و ارتفاع درب کابینت
 • مرغوبیت جنس جک به‌خصوص بازو و پمپ آن

نصب جک کابینت

بعد از انتخاب یک جک مناسب برای درب کابینت آشپزخانه خود باید آن را به درستی نصب کنید. نصب جک را جدی بگیرید زیرا عدم نصب درست آن مشکلات زیادی از جمله عدم کارکرد راحت و همچنین خرابی زودهنگام جک را به همراه دارد. نحوه نصب انواع مختلف جک‌های کابینت متفاوت از یکدیگر است. در اینجا برای نمونه نحوه نصب جک پمپی را به طور مختصر بیان می‌کنیم.

نحوه نصب جک پمپی

اگر خودتان می‌خواهید جک کابینت خود را تعویض کنید یا جکی برای آن نصب کنید، بهتر است وسایل لازم را در اختیار داشته باشید. نحوه نصب جک پمپی بسیار ساده است. این کار توسط یک دریل و پیچ‌گوشتی به سادگی انجام می‌گیرد. کافیست بدنه باکس کابینت و درب آن را با دریل سوراخ کنید. این سواخ یا حفره‌های برای اتصال پیچ‌های جک پمپی هستند. البته این نکته را هم باید مدنظر داشته باشید که جای سوراخ‌ها از قبل به شکل دقیق معلوم شده باشد. در پایان کار و بعد از ایجاد حفره‌های مناسب کافیست جک را با فشاری اندک در محل مشخص شده تعبیه کنید.

بهترین جک کابینت و برند معتبر

اگر به دنبال انتخاب یک جک کابینت مرغوب از یک برند معتبر هستید، اول از همه باید به نوع کابینت خود توجه کنید. جک‌های مختلف با مدل‌های متنوع دارای کارکردهای متفاوتی هستند. انواع جک‌های پمپی یا گازی، ساعتی، کمرشکن و غیره کارکردهای مختلفی دارند. با این وجود، مدل جک پمپی یکی از مرغوب‌ترین و بادوام‌ترین مدل‌هاست. شما می‌توانید این نوع جک را از برند شناخته‌شده‌ای مثل گریفین خریداری کنید.