یکی از ابزارهای مهم در نصب کابینت جک است. این ابزار معمولا از جنس فلز یا پلاستیک ساخته می‌شود. درب‌های کابینت آشپزخانه از جمله بخش‌هایی هستند که به طور مداوم و مکرر باز و بسته می‌شوند. سر و صدای باز و بسته شدن درب‌ها یا برخورد ناگهانی درب به باکس کابینت برای افراد آزاردهنده است. نصب جک کابینت در کنار لولا این معضلات را برای همیشه حل می‌کند.

جک کابینت از لنت‌های بزرگ، دستگیره یا اهرم‌های پایدار برای تنظیم کابینت و ارتفاع آن استفاده می‌کند. از یا نوع ابزار معمولا برای کابینت‌های هوایی یا بالایی آشپزخانه استفاده می‌شود.

آشنایی با انواع جک کابینت آشپزخانه

نصب کابینت آشپزخانه توسط برخی ابزار و یراق‌آلات کابینت انجام می‌گیرد. این ابزار از وسایلی مثل دستگیره، لولا و جک کابینت تشکیل شده است. جک کابینت یکی از ابزارهای مهم و اساسی در استفاده آسان از کابینت‌هاست. آشنایی با انواع جک کابینت آشپزخانه، کارکرد و بهره‌گیری از آنها به شما در استفاده راحت‌تر از کابینت‌ها کمک زیادی می‌کند.

کارکرد جک کابینت

همه ما می‌دانیم که وظیفه اصلی باز و بسته کردن درب کابینت به عهده لولا کابینت است. لولا کابینت هم در انواع مدل‌های مختلف و به شکل آرام بند موجود است. اما شاید بخواهید بدانید که چرا از جک هم برای باز و بسته کردن کابینت استفاده می‌کنیم. مزیت استفاده از جک در کنار لولا کابینت در راحتی باز و بسته کردن و ثابت ماندن درب کابینت در هر زاویه یا فاصله‌ای از باکس است. از طرفی برای کابینت‌های بالایی و عریض آشپزخانه که دسترسی به درب آنها و باز و بسته کردن درب دشوار است، جک ابزار کمکی و مناسبی برای حل این مشکل است. این ابزار دارای مقاومت بالایی در برابر ضربه و زنگ‌زدگی است.

تناسب سایز جک و ابعاد درب کابینت

یکی از مشخصه‌های اصلی انواع مختلف جک‌های کابینت آشپزخانه درجه‌بندی و توان قدرتی آنهاست. به این معنی که متناسب با ابعاد و اندازه درب کابینت‌ها از جک‌های با توان متفاوت استفاده می‌شود. واحد اندازه‌گیری توان جک نیوتن است. مثلا برای درب‌هایی که اندازه آنها تا ۷۰ سانتی‌متر است از جک ۸۰ نیوتن استفاده می‌شود. برای درب‌هایی با اندازه یا ارتفاع بیشتر از ۷۰ سانتی‌متر تا ۱ متر هم جک ۱۰۰ نیوتن به کار می‌رود. جک ۱۲۰ نیوتن هم معمولا برای درب‌های با اندازه بالاتر از ۱ متر مناسب است. رعایت این اندازه‌ها و درجه‌بندی‌های قدرت و توان تحمل جک تاثیر زیادی در استفاده راحت و همچنین حفظ دوام و مرغوبیت کابینت و اتصالات آن دارد.


نکاتی برای انتخاب یا خرید مدل مناسب

اگر می‌خواهید به راحتی درب کابینت‌های خود را باز یا بسته کنید بهتر است به نکات مهم انتخاب یا خرید یک مدل مناسب دقت کنید. همان‌طوری که در مطالب فوق مشاهده کردید، انواع مدل‌های مختلفی از جک کابینت برای استفاده وجود دارد. شما در هنگام انتخاب یک مدل جک باید به نوع کارکرد آن و تناسب مشخصات آن با کابینت‌های آشپزخانه خود دقت کنید. برخی از این نکات عبارتند از:

  • حداکثر و حداقل طول جک
  • اندازه لنت های بالا و پایین
  • پیچ تنظیم جک
  • پشتیبانی مناسب از وزن درب کابینت
  • توجه به طول و عرض و ارتفاع درب کابینت
  • مرغوبیت جنس جک به‌خصوص بازو و پمپ آن

بهترین جک کابینت و برند معتبر

اگر به دنبال انتخاب یک جک کابینت مرغوب از یک برند معتبر هستید، اول از همه باید به نوع کابینت خود توجه کنید. جک‌های مختلف با مدل‌های متنوع دارای کارکردهای متفاوتی هستند. انواع جک‌های پمپی یا گازی، ساعتی، کمرشکن و غیره کارکردهای مختلفی دارند. با این وجود، مدل جک پمپی یکی از مرغوب‌ترین و بادوام‌ترین مدل‌هاست. شما می‌توانید این نوع جک را از برندهای شناخته‌شده‌ای مثل ولکاتو که دارای 5 سال ضمانت و فونیکس که دارای 4 ضمانت بی قید و شرط است خریداری کنید.